Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, dünyada en sık yapılan obezite ameliyatıdır. Ameliyat, genel anestezi altında laparoskopik (kapalı cerrahi) 4-5 bölgeden minik kesiler yapılarak karın içine girilmesiyle yapılmaktadır. Uygun hastalarda göbek deliği altından tek kesiden (single port) yapmakta mümkündür.
Tüp mide ameliyatındaki temel amaç, hastanın mide kapasitesini düşürmektir. Midenin yaklaşık yüzde 80 ’lik kısmı çıkarılmaktadır. Bu çıkarma işleminden sonra midede 150-200 ml’lik bir alan kalmış olur ve böylece hastanın daha az yiyip içmesi sağlanır. Tüp mide ameliyatı, kısıtlayıcı ameliyatlar sınıfındadır.

Kilo kaybına etkili mekanizma nasıldır?

Bu uygulamada 2 mekanizma ile kilo kaybı olmaktadır;

Kısıtlayıcı Etkili

Mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir kısıtlanma ve mide hareketlerinin azalmasına bağlı kilo kaybı sağlanır.

Hormonal Etki

Çıkartılan mide bölümünden salgılanan ve açlık hormonu olarak tanımlanan GHRELİN hormon seviyesinde düşme ile tokluk hissi görülmektedir. Ghrelin midenin fundus denilen üst parçasındaki hücrelerce salgılanır. Beyindeki iştah artırıcı bölgenin kuvvetli bir uyaranıdır. Tüp mide ameliyatında Ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkartıldığından iştah azalması ve kilo kaybı hedeflenmektedir.İştah üzerine tek etkili hormon Ghrelin değildir.Bazı hastalarda iştah azalmasının daha az görülmesinin sebebi budur.

Ameliyatının riskleri nelerdir ?

Tüm ameliyatlar için geçerli olan kanama, organ yaralanması, solunum problemleri, emboli gibi çok düşük oranlara sahip görülebilecek olan komplikasyonlar bu ameliyat için de geçerlidir. Tüp mide ameliyatlarında ayrıca midenin kesilip dikilen kısmından (zımba hattı) gerçekleşebilen kaçaklardır (sızıntı) ve bazen endoskopik ya da cerrahi olarak ikinci bir müdahale gerektirebilir.

Tüp mide ameliyatı kimler için uygundur ?

VKİ> 35 kg/m2 nin üzerinde olup obezite ile ilişkili ek hastalıklarınız varsa (tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apne snd, astım vb) bu ameliyat için aday olabilirsiniz. Bu genel kriterlerin yanı sıra tüp mide ameliyatı için tıbbi, beslenme ve davranışsal uygunluk açısından değerlendirilerek son karar verilmektedir.

Hastane süreci nasıldır ?

Hastanede 2-3 gün kalmanız öngörülmekle birlikte ameliyat öncesi değerlendirme ve ameliyat sonrası iyileşme döneminde oluşabilecek farklı durumlarda bu süre uzama yönünde değişebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Vitamin/Protein Desteği Gerekli midir ?

Bu uygulama mide hacmini kısıtlayıcı bir işlem olduğu için bağırsaktaki besin emiliminde bir problemle karşılaşılmaz. Ancak hastaların ameliyat sonrasında Demir ve B12 vitamini takviyesi almaları emilimlerdeki azalma nedeni ile gerekmektedir. Çoğu hasta için ömür boyu takviye gerekmemektedir, kontrollerinizde bu ayarlamalar doktorunuz ve diyetisyeniniz tarafından yapılacaktır.Aynı şekilde protein tozu takviyesi gerek görülen hastalarımıza diyetisyenimiz tarafından önerilebilmektedir.

Ne kadar kilo veririm ?

Tüp mide ameliyatı uygulanan hastalar, 18 ayda fazla kilolarının %60-70’ni vermeleri mümkündür. Düzenli takip yapılan ve beslenme kurallarına uyum gösteren hastalarda bu oran %80-90’na varabilmektedir.

Tekrar kilo alır mıyım ?

Tüp mide ameliyatından sonra hem kalan mide tüpünün zamanla genişlemesi hem de beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlıkların devam sonucu yeniden belli bir miktar geri kilo alımı görülebilir. Alkol, şekerli içecekler ve yüksek kalorili gıdalarla beslenme durumunda kilo kaybı düşük olabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak (sızıntı) oluşumu ne kadar sık görülür ?

Ameliyatından sonra kaçak görülme oranı ortalama %1 civarındadır. Kaçak riskini azaltmada en önemli faktörler, cerrahın tecrübesi, standartlara uygun bir ameliyat gerçekleştirilmesi ve ameliyatta kullanılan malzemelerin (zımbalama makineleri ve lazer kesicilerin) yüksek kalite ürünlerden oluşmasıdır. Hastaya ait faktörlerin başında midede doygunluk hissi oluştuğunda yemenin kesilmesi gelmektedir. Ameliyat sonrası ilk ay içerisinde normalin dışında bir huzursuzluk,nabızda artış ,ateş,sol omuz ağrısı hissedilmesi durumunda cerrahınızla irtibata geçmeniz çok önemlidir

Ameliyat Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Hastanemizde her türlü genel cerrahi işlem ile ilgili muayene, tetkik ve değerlendirme yapılmaktadır.

Tanı konulmuş bir hastalığınız için yapacağınız ameliyat ön görüşmesi hizmeti verilmektedir.

Gerekli tüm ileri düzey tıbbi cihaz ve donanımlar ile tanı ve tedavi sürecinizde yanınızdayız.

İş gücü kaybına ve günümüzün en değerli kavramının ‘’zaman’’ olduğu bilincinde bir çok ameliyatımızın hazırlığını ameliyat günü sabahtan yapmakta ve aynı gün hem tüm gerekli tetkikleri ve konsültasyonları tamamlamakta hem de ameliyatı gerçekleştirmekteyiz.

Zaman öldürmek, en pahalı harcamadır.(Balzac)

Ameliyat Sonrası Tedavi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası ilgili, empati yeteneği olan sizlere elinden geldiğince yardımcı olan istekli bir ekip ile hizmet vermekteyiz.

Laparoskopik ameliyatlar sonrası hastane yatış süresi oldukça kısa olmakta,işe geri dönüş süreciniz daha çabuk gerçekleşmektedir.

Örneğin safra kesesi, kasık fıtığı, reflü cerrahisi gibi bir çok genel cerrahi ameliyatı sonrası genelde bir gece hastanede yatış olmakta ve diğer gün birçok hastamız taburcu edilmektedir.

Obezite ve metabolik cerrahi sonrası yapılan ameliyat tipine göre 2 gece ya da 5 gece arasında hastane yatışı sonrası taburculuk gerçekleşmektedir.

Ameliyat sonrası ilk on gün içerisinde birinci poliklinik kontrolü yapılmaktadır.

İletişim

Çaybaşı Mah. 1352.sk.
No:8 07100
Antalya / Türkiye
Telefon : +90 242 249 33 00

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi - Cuma 8:30 - 17:00
Cumartesi 9:00 - 14:00
Pazar Kapalıyız

Acil Durumlar İçin

444 9 112

Bizi Takip Edin